40 graden verschil in 12 dagen
40 graden verschil
In twaalf dagen tijd steeg het kwik van min 20 naar plus 20 graden Celsius. Weerman Harry Geurts van het KNMI noemt dat 'heel uniek'.
In Limburg wordt vandaag met ruim 20 graden Celsius de eerste officiële warme dag van 2005 geregistreerd. In de nacht van drie op vier maart vestigde het weer in Marknesse in Flevoland een kouderecord van min 20,7 graden Celsius.
1968
Geurts kan in de annalen van het weerbureau geen groter contrast vinden dan de ruim 40 graden dit jaar. Ook in maart 1968 was sprake van grote verschillen sprake was. Toen zakte het kwik in Eelde naar min 5,9 graden om op 29 maart in Venlo tot 25,6 graden te stijgen.
In april dat jaar ontstond een nog groter contrast: min 7,1 op 8 april in Twente tot 32,2 graden in Venlo op de 21ste.
Typisch
Geurts noemt de schommelingen 'typisch voor de tijd van het jaar. Het is maar net in welke stroming we terechtkomen. Begin deze maand was dat een stroming uit het noorden, nu wordt lucht uit de Sahara naar ons toe geblazen.'
Warme dag
Overigens is valt de eerste warme dag (boven de 20 graden) dit jaar bijzonder vroeg, maar wordt daarmee geen record gebroken. In 1920 werd het op 19 februari al zo aangenaam.



