RTL Nieuws
RTL Nieuws


AEX
Volg ons:
facebook
twiter
google+
Uitgelicht:
Liveblog update alert. Klik op deze banner om direct te lezen.
RTL Nieuws | 21 april 2011, 14:05

Is Fukushima het tweede Tsjernobyl?

Reageer
Hoe erg de ramp in Japan ook is en hoe de eigenaar van de centrale TEPCO ook lijkt te stuntelen, Fukushima is geen tweede Tsjernobyl. Vijf vragen aan nucleair specialist Kenji Sumita van de Universiteit van Osaka.

De kernramp in Fukushima wordt regelmatig vergeleken met de ramp in Tsjernobyl in 1986. De twee rampen kregen zelfs dezelfde hoogste kwalificatie van het Internationaal Atoomagentschap. Wat zijn de verschillen?

Zijn de twee centrales hetzelfde?

Nee. Reactor 4 van Tsjernobyl was een watergekoelde reactor met een koolstof kern. Deze combinatie, samen met een serie fouten, zorgde voor een kettingreactie. De reactor in Fukushima wordt met alleen water gekoeld. De reactoren in Fukushima hebben geen brandbare kern van grafiet. De koeling lijkt onder controle, dus de Japanners kunnen blijven zoeken naar een manier om de pompen te herstellen en de reactoren uit te schakelen.

Hoe wordt het ontsnappen van radioactief materiaal tegengegaan?

Tsjernobyl had geen insluitingsstructuur voor de kern. Niets hield de radioactieve stoffen uit de lucht na de explosie. In Fukushima zijn de kernen gebouwd op koolstof fundamenten, met gewapend beton eromheen. Volgens experts zijn de insluitingsstructuren beschadigd, maar houden ze nog steeds. Bij de ramp in Tsjernobyl werd een gebied van 500 kilometer rond de centrale besmet. Een gebied van 30 kilometer rond het rampgebied is nog steeds onbewoond.

Zijn er in Japan doden gevallen door besmetting?

Nee, er zijn nog geen doden gevallen door de straling. Acht mensen zijn gewond geraakt. Een aantal mensen is gedood tijdens de aardbeving en tsunami en bij herstelwerk aan de centrale. In Tsjernobyl vielen 28 doden onder brandweermensen en reddingswerkers in de eerste drie maanden na de ramp. het aantal doden liep daarna nog ver op, exacte cijfers ontbreken.

Hoe zit het met de informatievoorziening?

Er komt informatie uit Japan. Het is niet altijd even duidelijk en begrijpelijk, maar de woordvoerders van TEPCO proberen de ramp zeker nkiet in de doofpot te stoppen. De Sovjet-regering probeerde de ramp in Tsjernobyl te verzwijgen. Twee dagen kwam er geen kik van de overheid. Naarmate er in de rest van Europa meer straling werd gemeten, moesten de autoriteiten wel informatie verstrekken.

Wordt Fukushima nog gevaarlijker dan Tsjernobyl, als alles misgaat?

Het is zeker nog niet voorbij. Er moet nog altijd water bij de reactoren worden gepompt, wat meer besmet water oplevert. Dat werkt het herstel van de pompen tegen en zo loopt het uitzetten van de reactoren vertraging op. Uit frustratie zei een woordvoerder van TEPCO dat de fallout erger kon zijn dan bij Tsjernobyl. Medewerkers moeten vier reactoren onder controle krijgen. Er kan dus theoretisch meer radioactief materiaal vrijkomen in het milieu. Maar volgens functionarissen zijn er nog verschillende manieren om te blijven koelen.

RTL Nieuws-correspondent Jeroen Akkermans ging terug naar Tsjernobyl. Daar maakte hij een indringende documentaire. Die wordt vanavond om 22:30 uur uitgezonden op RTL 4. Akkermans maakte ook een fotoreportage over zijn bezoek aan de rampplek.

Reageer

Laatste gerelateerd nieuws:

Ook op RTL Nieuws:

Reageer ook:


// set up global javascript var weerArr[]

Videoplayer Overlay demo