RTL Nieuws
RTL Nieuws


AEX
Volg ons:
facebook
twiter
google+
Uitgelicht:
Liveblog update alert. Klik op deze banner om direct te lezen.
RTL Nieuws | 17 december 2011, 15:50

Reactie van de Nederlandse Vereniging voor Osteopathie

Reageer

De reactie van de Nederlandse Vereniging voor Osteopathie (NVO) over het verhaal over huilbaby's:

De Nederlandse Vereniging voor Osteopathie (NVO) registreert geen osteopaten, maar behartigt de belangen van de osteopathie, haar leden (osteopaten) en aspirant leden (studenten osteopathie). Er is een stichting opgericht in 1998 die osteopaten registreert. Een bij het Nederlands Register voor Osteopathie (NRO) geregistreerd osteopaat heeft een beroepsopleiding gevolgd zoals beschreven in het Beroeps Competentie Profiel (BCP). Een NRO- geregistreerd osteopaat voert geen craniosacraal therapie uit maar benadert het lichaam als geheel en kijkt waar verstoringen in beweeglijkheid zorgen voor klachten. Het NRO doet praktijkvisitaties en houdt toezicht op na- en bijscholing. Geaccrediteerde cursussen zijn te vinden op hun site.

Zoals gezegd is craniosacraal therapie een aparte opleiding welke los staat van de osteopathie-opleidingen.

Een osteopaat heeft niet alleen een zeer gedegen kennis van anatomie, neurologie, fysiologie en embryologie maar is ook geschoold op het gebied van differentiaaldiagnostiek. Bij de geringste twijfel omtrent de aanwezigheid van pathologie zal een osteopaat onmiddelllijk doorverwijzen naar een medicus. De osteopaat is zich terdege bewust van mogelijke vaso-vagale reacties. De intensiteit van de behandeling zal dan ook ten alle tijde veilig zijn. Met de ouders moet voortdurend gecommuniceerd worden over de behandeling.

Veiligheid (voor de volksgezondheid) en transparantie zijn voor ons van het grootste belang. Feitelijk is dit ook een taak van de overheid, maar die wil of kan ons hier niet in ondersteunen. Geregistreerd osteopaten hebben een eigen klacht en tuchtcommissie ingericht waar alle osteopaten die bij NVO en NRO zijn aangesloten zich aan moeten houden. Het register (NRO) controleert op naleving van de regels. 'Folding' is geen osteopatische techniek en mag niet worden toegepast. Het register controleert hierop en neemt zonodig passende maatregelen. De overheid heeft hier echter altijd veel meer mogelijkheden.

De overheid zou van een register moeten eisen dat het vak bescheven is net als de opleiding. Een register dat daaraan voldoet en georganiseerd is in een moderne, privaatrechtelijke organisatiestructuur zou een erkenning van de overheid moeten krijgen. Met deze erkenning kan het register beter aan handhaving doen en de kwaliteit van de zorgprofessional beter garanderen.

Bij het NRO zijn geen osteopaten geregistreerd die ook nog als fysiotherapeut werken. De behandeling van een osteopaat is over het algemeen aangenaam voor een babytje of kind, "dubbelvouwen" is geen osteopatische techniek. Een osteopaat respecteert bewegingsgrenzen, als een baby hard huilt is dit een teken dat het iets niet prettig vindt, dan wordt mogelijk een bewegingsgrens overschreden. Oefeningen die een risico met zich mee brengen zullen niet geadviseerd worden.

Diep buigen en dubbelvouwen zijn geen osteopatische technieken . Osteopathie is een behandelmethode waarbij de anatomische bewegingsgrenzen gerespecteerd worden, dubbelvouwen waarna een kind hard gaat huilen hoort daar niet bij.

Deze behandeling behoort niet tot de competenties van een osteopaat en het is des te meer een kwalijke zaak dat deze oefening meegegeven wordt aan ouders. Dat is zeer tegen het gevoel van een ouder in die zijn kind wil troosten en behoeden tegen stress en pijn.

Ik weet niet hoeveel therapeuten slecht geschoold zijn, wij verwijzen iedereen die een gekwalificeerd osteopaat zoekt naar het NRO.

Reageer

Laatste gerelateerd nieuws:

Ook op RTL Nieuws:

Reageer ook:


// set up global javascript var weerArr[]

Videoplayer Overlay demo