RTL Nieuws
RTL Nieuws


AEX
Volg ons:
facebook
twiter
google+
Uitgelicht:
Liveblog update alert. Klik op deze banner om direct te lezen.
RTL Nieuws | 01 maart 2008, 00:17

Schrikkeldag maakt foutje kalender goed

Bekijk alle  reacties »
Vrijdag was het schrikkeldag: de dag die er elke vier jaar voor zorgt dat de natuur gelijkloopt met de kalender.

Rond de zon

De schrikkeldag is ingevoerd omdat een jaar, de tijd die de aarde nodig heeft om één keer rond de zon te draaien, niet exact 365 dagen telt. Het duurt 5 uur, 48 minuten en 45,1875 seconden langer. Dat betekent dat er elke vier jaar bijna een dag 'over' is. Een dag is overigens de tijd die de aarde nodig heeft om één keer om haar eigen as te draaien.

Extra

Elk jaar dat bij deling door 4 een geheel getal oplevert, is een schrikkeljaar. Vrijdag 29 februari is de schrikkeldag, waardoor februari een extra dag heeft. Een schrikkeljaar duurt daarom ook 366 dagen in plaats van 365. 'Schrikkel' is terug te voeren op het oud-Nederlandse woord 'scricken'. Dat betekent 'springen' of 'met grote passen lopen'.

Juliaans

Het schrikkeljaar zat al in de kalender die Julius Caesar in het jaar 46 vóór Christus invoerde. Na 800 jaar werd duidelijk dat in die benadering een foutje zat; er is na vier jaar bijna een dag over, en de Juliaanse kalender compenseerde een hele dag. Na een paar honderd jaar liep de kalender dus niet meer gelijk met de natuur.

Gregorius XIII

In 1582 maakte Paus Gregorius XIII een einde aan de fout. Zijn kalender bepaalde dat er 97 schrikkeljaren in iedere periode van 400 jaar zijn. Bovendien maakte hij de fout van Caesar in één klap goed: hij bepaalde dat donderdag 4 oktober 1582 direct gevolgd werd door vrijdag 15 oktober 1582.

Bekijk alle  reacties / reageer »

Laatste binnenlands nieuws:

Ook op RTL Nieuws:

Reageer ook:


// set up global javascript var weerArr[]

Videoplayer Overlay demo