Amelisweerd; bos of snelweg?
Eeuwenoud
Amelisweerd, een eeuwenoud landgoed ten oosten van de stad Utrecht, is bekend sinds 1224. Ridder Amelius uten Werde bouwde er in die periode een hofstad. Het landgoed werd gesplitst door zijn erfgenamen, waardoor het huidige Oud-Amelisweerd en Nieuw-Amelisweerd ontstonden.
Lodewijk Napoleon
Het landgoed was in de navolgende eeuwen onder meer eigendom van de familie Taets van Amerongen, koning Lodewijk Napoleon Bonaparte en de familie Bosch van Drakenstein. Uiteindelijk kwam Oud-Amelisweerd in 1951 in handen van de gemeente Utrecht. In 1963 kocht de gemeente ook Nieuw-Amelisweerd.
Fel protest
De eerste aanslag op het landgoed, dat inmiddels werd gezien als een uniek natuurgebied, begon al in de jaren zeventig. Plannen om de A27 Utrecht-Den Haag dwars door het gebied aan te leggen, leidden tot felle protesten. Toch zette Rijkswaterstaat de plannen door, en in 1982 gaf ook de Tweede Kamer het groene licht voor de nieuwe verkeersader.
Harde hand
Een bezettingsactie van het gebied, met boomhutten en actiekampen, haalt weinig uit. Op 24 september 1982 ontruimt de politie het bos met harde hand, en een kapploeg is binnen luttele uren klaar met het weghalen van het bos. Dat gebeurt allemaal op het moment dat er een kort geding tegen de kap wordt behandeld; de Staat maakt die uitspraak dus overbodig. In 1986 is het nieuwe stuk snelweg, dat de reistijd Utrecht-Den Haag met zeker een kwartier bekort, een feit.
Petitie
Anno 2009 heeft Rijkswaterstaat nieuwe (prille) plannen om de wegen rond Utrecht uit te breiden; opnieuw is daarbij het oog gevallen op het groen van Amelisweerd. Opnieuw lopen milieuactivisten te hoop tegen deze plannen, en 15.000 mensen tekenen een petitie. Opnieuw is Amelisweerd het centrum van de strijd tussen natuur en economie; een winnaar is er voorlopig nog niet.



