Dure cursussen voor gedeputeerden
Zeker vier provinciebestuurders hebben recent managementcursussen gevolgd van meer dan 20.000 euro. Twee van hen vertrokken kort daarna. Statenleden en bestuurskundigen vinden het schandalig dat sommige bestuurders zulke dure opleidingen volgen op kosten van de belastingbetaler.
Kosten
"De kosten voor dit soort cursussen zijn overdreven. Door het niet terug te betalen plaatsen ze zich hoger dan een ander en dat getuigt van slecht leiderschap", zegt bestuurskundige en hoogleraar integriteitkwesties Hans van den Heuvel.
Een voorbeeld is Cora van Nieuwenhuizen, tegenwoordig Tweede Kamer-lid. Ze volgde als gedepudeerde van de provincie Brabant een managementopleiding van 21.000 euro. Niet lang na de cursus vertrok Van Nieuwenhuizen naar Den Haag.
Schandalig
"Het is schandalig en een pure verspilling van gemeenschapsgeld", vindt Nico Heijmans, fractievoorzitter van de SP in Noord-Brabant. "Terugbetalen is er niet bij. In veel bedrijven en organisaties bestaan er hele duidelijke afspraken over opleidingen. Zeker als je als werknemer eerder vertrekt, moet je een deel terugbetalen. Maar bij provincies zijn er helemaal geen regels."
De provincie Brabant vindt dat Van Nieuwenhuizen de opleiding niet terug hoeft te betalen, omdat de oud-gedeputeerde nu ook een functie in het openbaar bestuur uitoefent.
Dit klopt niet en is principieel fout vinden deskundigen. Er moeten duidelijkere regels komen voor dit soort opleidingen, vinden zij. Nu kan iedere provincie zijn eigen regels hierover opstellen.
Halve ton
Ook de provincies Drenthe en Groningen tastten diep in de buidel voor een cursus voor gedeputeerden Haarsma en Calon. Noord-Holland betaalde zelfs een opleiding van 41.500 euro voor bestuurder Baggerman. Na publicaties hierover in de regionale pers heeft Baggerman eind vorig jaar besloten om het volledige bedrag zelf te betalen (zie persverklaring).



