De Ermelose ontuchtzaak
Seksueel contact
De 10 mannen kregen van de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem voorwaardelijke celstraffen van één tot zes weken en boetes van 500 tot 750 euro. Volgens de kamer hebben de mannen ontucht gepleegd met leerlingen. Vooral tijdens feesten zou er seksueel contact zijn geweest tussen hen en de leerlingen. De 10 waren instructeur van de Algemene Militaire Opleiding bij het Schoolbataljon Centraal van de Koninklijke Landmacht.
Vrijwillig
De onderofficieren zeiden avontuurtjes met leerlingen, rond de 17 jaar oud, gehad te hebben die niet direct onder hun gezag vielen. Volgens hen was er sprake van vrijwillige seks. Maar de militaire kamer vond dat ook buiten de lessen om sprake was van een gezagsverhouding. Justitie meent dat er binnen de krijgsmacht een hiërarchische bevelstructuur waarbij discipline en gehoorzaamheid onontbeerlijk zijn. De gezagsrelatie tussen leerling en instructeur eindigt pas na voltooiing van de opleiding.
'Onfrisse cultuur'
"In de periode waarin een en ander zich afspeelde, was er sprake van een onfrisse cultuur, die mede kon ontstaan en blijven omdat de leiding van het schoolbataljon door de betrokken instructeurs zoveel mogelijk onwetend werd gehouden van de relaties tussen instructeurs en leerlingen", aldus het vonnis.
Diploma voor seks
De zaak kwam aan het licht toen enkele vrouwen die niet gediend waren van de seksuele toenaderingen, bij een geestelijk verzorger klaagden dat sommige collega's in ruil voor seks hun diploma haalden. Als reactie schreef de geestelijk verzorger een brief aan de commandant. In drie zaken legde de militaire kamer lagere straffen op dan geëist omdat deze militairen berouw hadden getoond.



