RTL Nieuws
RTL Nieuws


AEX
Volg ons:
facebook
twiter
google+
Uitgelicht:
Liveblog update alert. Klik op deze banner om direct te lezen.
RTL Nieuws | 14 januari 2011, 15:42

Druk VS verlenging missie-Uruzgan

Bekijk alle  reacties »
De VS heeft voortdurend druk op het kabinet-Balkenende en op de Tweede Kamer uitgeoefend om toch vooral in Uruzgan te blijven. Dat blijkt uit de codeberichten waarin RTL Nieuws en NRC Handelsblad inzage kregen via de Noorse krant Aftenposten.

Bos boosdoener

PvdA-leider Wouter Bos was in de ogen van de Amerikanen de grote boosdoener. De rest van de partij wilde wel verlengen, maar Bos stond helemaal alleen. En hij was daarmee in zijn eentje verantwoordelijk voor de Uruzgan-crisis, die leidde tot de val van het kabinet.

Domino-effect

In de zomer van 2009 zijn de Amerikanen bang dat de dwarsliggende Bos kan zorgen voor een domino-effect. Als Nederland besluit zijn troepen uit Uruzgan terug te trekken, zouden de Canadezen, Australiërs en Britten dat voorbeeld kunnen volgen.

Blijven in Uruzgan

Uit de codedocumenten blijkt dat de Amerikanen uit diverse gesprekken begrijpen dat Bos het enige lid van het kabinet is dat niet in Uruzgan wil blijven. Veel PvdA-politici, ook Kamerleden, zeggen tegen de Amerikanen dat zij juist wil doorgaan in Uruzgan.

Premier Balkenende en andere ministers klagen steen en been bij de Amerikanen over de halstarrige houding van Bos. Zij vragen de hulp van de ambassade om Bos onder druk te zetten.

Maar 'Bos is onvermurwbaar'. "Hij zei 'nee, nee, nee' tegen de premier en is bereid de regering te laten vallen en de kwestie aan de bevolking voor te leggen via verkiezingen", schrijft de Amerikaanse ambassade aan Den Haag.

Waar de Amerikanen zo bang voor zijn, gebeurt uiteindelijk. Het kabinet valt over de kwestie Uruzgan. De verlenging van de missie is defintief van tafel.

Reactie PvdA

De PvdA zegt het in een reactie interessant te vinden hoe de Amerikanen de kwestie beleefd hebben. "Het is goed om te zien dat het ook hen al in september 2009 duidelijk was dat de PvdA tegen de verleninging van de missie in Uruzgan was", aldus een woordvoerder van de partij.

Reactie van de VS

De reactie van de Amerikanen op dit verhaal is kort: "We reageren niet op uitgelekte berichten."

Meer uitleg:

Hoe de regering viel over UruzganHoe de regering viel over Uruzgan

De ambtsberichten:

Ambtsbericht 222211 (.pdf)

Ambtsbericht 216367 (.pdf)

Ambtsbericht 215294 (.pdf)

Ambtsbericht 241007(.pdf)

Ambtsbericht 233651(.pdf)

Bekijk alle  reacties / reageer »

Laatste binnenlands nieuws:

Ook op RTL Nieuws:

Reageer ook:


// set up global javascript var weerArr[]

Videoplayer Overlay demo