RTL Nieuws
RTL Nieuws


AEX
Volg ons:
facebook
twiter
google+
Uitgelicht:
Liveblog update alert. Klik op deze banner om direct te lezen.
RTL Nieuws | 14 april 2011, 18:15

Politie mist signalen kindermishandeling

Politie mist signalen kindermishandeling

Reageer
De politie laat forensisch onderzoek bij signalen van dubieus letsel bij kinderen veel te vaak achterwege.

In 150 gevallen hulp ingeroepen

Om kindermishandeling goed te kunnen vaststellen, is de expertise van gespecialiseerde forensisch artsen nodig. De politie zou jaarlijks in minimaal 500 tot 1500 zaken speciale forensisch artsen moeten inschakelen. Maar uit een vertrouwelijk justititie-rapport, dat in handen is van de researchredactie van RTL Nieuws, blijkt dat de politie dat maar in zo'n 150 gevallen ook daadwerkelijk gedaan heeft.

Behoefte in kaart gebracht

Onderzoekers van het Nederlands Forensisch Instituut (NFI), Openbaar Ministerie, politie en Forum Educatief hebben in het rapport 'Behoefte aan forensische pediatrie in Nederland' geïnventariseerd hoe groot de behoefte bij politie en OM aan forensische kindergeneeskundige diensten is.

Experts nodig bij meer zaken

De politie heeft onderzocht hoe vaak er forensische experts zijn ingeschakeld en komt tot de conclusie "dat een redelijk aantal zaken achteraf ook in aanmerking was gekomen voor nader onderzoek."

Belangrijke oorzaken waarom forensisch experts niet worden ingeschakeld zijn:

Niet doen onderzoek 'ernstig'

De kosten mogen nooit een rol spelen om dit soort onderzoek niet te laten doen zegt Rob Bilo forensisch arts bij het NFI. Het niet doen van onderzoek is volgens Lonneke van Duurling van de Forensische Polikliniek Kindermishandeling in Utrecht ernstig. "Het kind gaat naar huis en is niet veilig" zegt ze tegen RTL Nieuws.

'Prijzig alternatief voor NFI

Onderzoek dat het NFI doet komt uit een vast budget. Maar de capaciteit bij het NFI is beperkt. Het alternatief voor het NFI is de Forensische Polikliniek Kindermishandeling in Utrecht. Maar dat onderzoek brengt voor de politie hoge kosten met zich mee en loopt al snel in de duizenden euro's.

'Geld speelt geen rol'

Pim Miltenburg van de Raad van Korpschefs zegt in een reactie dat er nog veel valt te verbeteren, maar ontkent dat geld een rol speelt bij het niet inschakelen van forensisch artsen. "Kindermishandeling is een ernstig feit. En daarbij speelt geld absoluut geen rol. Als forensisch artsen moeten worden ingeschakeld, dan doen we dat. Wat ook het geval is, dat geldt voor de politie maar ook voor alle hulpverleners, de zorgsector, is dat we voortdurend bezig zijn om steeds beter te kijken waar die gevallen van kindermishandeling zich voordoen. En dat we daarin kunnen verbeteren met z'n allen. Ik zou wel de laatste zijn om dat te ontkennen."

Het rapport

Behoefte aan forensische pediatrie in Nederland (.pdf)

Reageer

Laatste binnenlands nieuws:

Ook op RTL Nieuws:

Reageer ook:


// set up global javascript var weerArr[]

Videoplayer Overlay demo