Autogek: Dick Elings en zijn Fiat X1/9, 6 april 2008
De autogek van deze week is Dick Elings. Hij is de trotse bezitter van een Fiat X1/9. Deze Sportwagen met middenmotor uit 1978 is iets bijzonder en Gek op Wielen rijdt met deze Italiaanse sportieveling mee
De Fiat X1/9 was het sportieve model van begin jaren '70 voor de Italiaanse autofabrikant Fiat. De door een middenmotor aangedreven sportauto was ontworpen door Bertone, en bedoeld als opvolger van de Fiat 850 Spider.
Als een van de meest geproduceerde auto's met middenmotor-constructie mag de X1/9 zich nog steeds verheugen in een grote schare liefhebbers. Het is voor velen duidelijk dat de X1/9 met de styling van zijn ontwerper Nuccio Bertone, de door Fiat ontwikkelde techniek en pure Italiaanse schoonheid, levendigheid en "vuur", alle ingrediënten bevat voor een klassieker.
De officiële persintroductie van de Fiat X1/9 vond plaats in 1972 op Sicilië. De reacties van het publiek en de internationale pers waren positief en enthousiast. De Fiat X1/9 was namelijk een betaalbare middenmotor sportwagen met een zeer aantrekkelijke en moderne styling en een hele goede wegligging.
De 1298 cc motor leverde een vermogen van 75 pk (55 kW) bij 6000 toeren. Met een gewicht van 880 kg betekende dat een topsnelheid van 170 km/h en een acceleratie van 0-100 km/h in 13,8 sec. De X1/9 was verder o.a. uitgerust met een onafhankelijke wielophanging en MacPherson telescoop schokdempers, tandheugel stuurinrichting, hydraulisch bediende schijfremmen rondom en 4,5J x 13 velgen met 145 SR 13 banden.
Opvallend waren ook de brutaal scherpe kleuren waarin de X1/9 te krijgen was (zoals o.a. citroengeel, appelgroen en fel rood). In de loop van zijn bestaan heeft de Xl/9 eigenlijk geen grote uiterlijke veranderingen ondergaan.
De auto is gebouwd van 1972 tot 1988 en er zijn er zo’n 170.000 van verkocht.
Voor meer informatie: