Consumenten minder somber, maar "herstel is broos"
Nederlandse consumenten zijn momenteel minder pessimistisch over de economie dan in november.
-11
Dat bleek vrijdag uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De graadmeter voor het consumentenvertrouwen verbeterde in december van min 14 naar min 11. Dat betekent dat de pessimisten deze maand minder sterk de overhand hadden dan in de vorige maand.
Economisch klimaat
Consumenten waren vooral positiever over het economisch klimaat. Zowel het oordeel over de ontwikkeling van de economie in de afgelopen maanden als over de vooruitzichten voor de komende tijd was minder somber dan in november. Er zijn inmiddels meer mensen optimistisch over de economie in het komende jaar dan dat er pessimisten zijn.
Koopbereidheid
De koopbereidheid van de consumenten nam echter nog niet toe. Dat kwam vooral omdat het oordeel over de ontwikkeling van de persoonlijke financiële situatie in het komende jaar niet verbeterde. Er waren wel iets meer consumenten die de huidige periode gunstig vinden voor het doen van een grote aankoop dan in november.
Broos
Vicepremier Wouter Bos en minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) noemden de afgenomen somberheid positief, maar waarschuwden voor al te veel optimisme. Volgens Bos zijn de cijfers over een opverende economie, zoals deze week gepresenteerd door het Centraal Planbureau, nog met veel onzekerheden omgeven. Ons land krijgt in zijn ogen ondanks betere voorspellingen toch altijd nog met hoge werkloosheid en een hoog begrotingstekort te maken.
,,Het herstel is nog broos'', betoogde Van der Hoeven. Ze wees erop dat het vooral in de bouw niet goed gaat, waar het aantal opdrachten inmiddels flink is opgedroogd.