

Het gaat bij het helpen van Griekenland om de precedentwerking, zegt Sylvester Eijffinger, hoogleraar monetaire economie. In het geval van Griekenland gaat het om relatief geringe bedragen, maar de financiële markten zijn bang dat als Griekenland wegkomt met de rommel die ze ervan hebben gemaakt straks ook Portugal, Spanje, Italië en en misschien nog wel meer landen op de stoep staan.
Volgens Sylvester Eijffinger moet er uiteindelijk een overbruggingskrediet voor Griekenland komen. Mathijs Bouman, econoom en RTL Z-beurspresentator, stipt aan dat als Griekenland failliet gaat dat afstraalt op alle eurolanden. Alle landen met de euro zullen dan een hogere rente moeten betalen. Van belang is ook dat banken veel aan Griekenland hebben geleend, in totaal 184 miljard euro. We hebben net een bankencrisis achter de rug, we kunnen er niet nog eentje bij hebben.
Het IMF is keihard met zijn oplossingen en als Europa het niet alleen kan is dat een brevet van onvermogen, aldus Eijffinger. Europa zal dus het voortouw moeten nemen. Hij wijst erop dat als Griekenland uit de euro stapt, de Grieken ook met een wisselkoersrisico krijgen te maken. Voor hen is dat dus niet voordelig om geld te lenen.
Mathijs Bouman is ervoor om de Grieken eruit te gooien, maar het kan niet. Hij heeft liever dat het IMF te hulp schiet dan dat de EC en de ECB het voortouw nemen. Het IMF kan de standaard zetten met harde straffen voor Griekenland.
Mathijs Bouman wijst erop dat de euro een experiment is: één munt met 16 regeringen die allemaal hun eigen economisch beleid hebben. ''Als het slecht gaat dan is dat het gevolg van een slecht ingerichte Europese Unie en gaat het vanaf nu alleen nog maar begafwaarts. Als je het positief ziet is dit de kans om een hard stabiliteitspact te krijgen''.
RTLZ.nl