'Liever bezuinigingen dan belastingverhoging'

zaterdag 27 februari 2010, 11:25:54
''Economen kunnen wel aangeven wat goed is voor de economie, maar probeer daarmee maar eens de verkiezingen te winnen''. Jacob Schoenmaker en econoom Jules Theeuwes discussiëren over wat er na de val van het kabinet moet gebeuren.

Liever bezuinigen dan belasting verhogen

De overheid moet stimuleren dat mensen iets overhouden als ze gaan werken of als ze meer gaan werken. Daar zijn Jacob Schoenmaker en Jules Theeuwes het wel over eens. De regering kan beter bezuinigingen doorvoeren dan de belastingverhoging, aldus Jaocb Schoenmaker. Jules Theeuwes voegt hieraan toe dat belastingverhogingen bedreigend zijn.

Overheidsfinanciën móeten op orde

De overheidsfinanciën staan weer weliswaar een stuk beter voor dan in Griekenland of in Japan, maar daar moet je niet naar kijken, we mogen een tekort van maximaal 3% hebben, aldus Jacob Schoenmaker. Jules Theeuwes voegt hier aan toe dat er genoeg redenen zijn op de lange termijn om de overheidsfinanciën in de hand te houden, zoals de vergrijzing. ''We krijgen te maken met hoge pensioen- en zorgkosten, daarom moeten we nu al maatregelen nemen''.

Straks weer overschotten'

'We moeten vooral niet vergeten dat als het straks weer beter gaat de tekorten moeten omslaan in overschotten'', aldus Jacob Schoenmaker. Kabinetten hebben maar een horizon van vier jaar en zelfs dat halen ze tegenwoordig niet eens, aldus Jules Theeuwes. ''Ze zouden maatregelen moeten nemen voor de komende 10-20 jaar maar dan zijn ze er niet meer, dus dan kunnen ze er ook niet voor worden beloond.''

Zie hier de hele aflevering:

Of bekijk de opgeknipte vragen:

RTLZ.nl