De Kijker aan Z: de markt en niet de politiek bepaalt speelruimte landen

vrijdag 05 maart 2010, 17:07:39
Waar waren de Europese toezichthouders en waar was de Europese politiek toen de Grieken jarenlang de boel belazerden? Zonder de markt was Griekenland nooit gaan bezuinigen.

Grens

De constatering dringt zich op dat niet de politiek, maar de markt bepaalt hoever overheden kunnen gaan en wat de speelruimte van staten is. Alle afspraken over begrotingsdiscipline ten spijt, het zijn dit keer commerciële banken en kredietbeoordelaars geweest die de grens hebben aangegeven. Datzelfde kunnen ze doen met andere landen. Er wordt nu al drukke debatten gevoerd over Italië, Spanje en Groot-Brittannie. Maar is dat wel hoe het moet. De Europese politiek dient grenzen aan te geven van wat mogelijk en wenselijk is.

De wal en het schip

In het geval van Griekenland had op een bepaald moment de wal toch het schip gekeerd, aldus Wim Boonstra, hoofdeconoom van de Rabobank. De financiële markten hebben volgens hem de afgelopen jaren wel degelijk verstorend gewerkt, aldus Boonstra. In het verleden werd het risico van Griekenland hetzelfde ingeschat als dat van Duitsland en Nederland. Markten kunnen heel lang in een winterslaap zitten, maar als ze eruit komen willen ze nog wel eens doorschieten.

Iedereen heeft boter op zijn hoofd, de Grieken jokten

Als de Europese landen in aanloop van de introductie van de euro veel strenger waren geweest, dan hadden de kapitaalmarkten misschien al eerder op de rem getrapt, aldus Mathijs Bouman. 'Ieder land heeft wel eens de trucendoos opengetrokken om te voldoen aan de EMU-voorwaarden, maar de Grieken hebben echt gelogen'', aldus Boonstra.

Bekijk de hele uitzending van De Kijker aan Z:

Of bekijk de kijker aan Z per vraag:

RTLZ.nl