Ongeveer 100.000 kinderen per jaar in Nederland hebben er last van: Obstipatie. Bij obstipatie (verstopping) blijft de ontlasting te lang in de dikke darm. De poep hoopt zich op en wordt hard en droog. Dit veroorzaakt erg pijnlijke darmkrampen en vieze broeken.
In de studio praten we met Marc Benninga, maag-darmarts voor kinderen en Ada van Bijsteren, moeder van Yoran. Yoran heeft al 6 jaar lang last van obstipatie, maar helaas duurde het een lange tijd voordat deze diagnose gesteld werd. Uiteindelijk kwam Yoran op de poeppoli van het Emma Kinderziekenhuis en inmiddels kan hij (met behulp van medicijnen) weer gewoon naar de wc.
Maar wat kunt u doen om deze lange weg te voorkomen?
Als u vermoedt dat uw kind last heeft van obstipatie, komt u meestal eerst bij de huisarts terecht. Uw huisarts kan aan de hand van vragen over het poepgedrag en een lichamelijk inwendig onderzoek obstipatie constateren. Bij obstipatie is het voorschrijven van laxeermiddelen de meest effectieve methode. Dit middel moet een lange tijd en in hoge dosering gebruikt worden, soms wel een half jaar of langer.
Veel huisartsen zijn te voorzichtig en behandelen de kinderen daarom te kort waardoor de klachten aanhouden.
Als klachten aanhouden, stuurt de huisarts u door naar een kinderarts. De behandeling van de kinderarts is in principe het zelfde als bij de huisarts. Ook de kinderarts zal laxeermiddelen voor een lange tijd en in een hoge dosering moeten voorschrijven. Een foto van de buik is in de meeste gevallen niet nodig. Dit is alleen zinvol als er op basis van de vragen en het lichamelijk onderzoek geen obstipatie vastgesteld kan worden.
Wanneer een kind te lang met klachten rondloopt, kan de kinderarts het nodig achten de poep uit de darm te spoelen met behulp van een klysma. Bij een klysma wordt via de anus een darmprikkelend middel ingebracht wat de ontlasting opwekt. Omdat dit voor uw kind erg pijnlijk is, worden klysma’s alleen in noodgevallen gegeven. Beter is een vroegtijdige opsporing van obstipatie en behandelen met laxeermiddelen.
Blijven de klachten van obstipatie aanhouden, dan zijn er in Nederland een aantal gespecialiseerde poeppoli’s waar u terecht kunt.
Omdat u uw kind zo snel mogelijk van het probleem af wilt helpen kunt u een aantal vragen aan de huisarts en kinderarts stellen.
Aan de huisarts:

