Documentaire 'Het Drama van Noorwegen' bij RTL 4
De wereld reageerde geschokt toen op 22 juli 2011 het bericht naar buiten kwam, dat er aanslagen waren gepleegd in Noorwegen. De aanslagen zowel in Oslo als op het eiland Utøya, hadden in totaal 77 doden tot gevolg. Al snel kwam de politie erachter wie er voor deze bloederige daad verantwoordelijk was: de 32-jarige Anders Breivik, een man die naar eigen zeggen radicaal rechtse en anti islamitische opvattingen heeft. BBC maakte een documentaire over deze verschrikkelijke dag die op donderdag 23 augustus wordt uitgezonden bij RTL 4.
In de middag van vrijdag 22 juli vindt er een grote explosie plaats in de regeringswijk van de Noorse hoofdstad Oslo. Het is één grote chaos en niemand weet in eerste instantie wat er aan de hand is. Gaat het om een ongeluk of een aanslag? Acht mensen vinden de dood en de regeringsgebouwen lopen ernstige schade op. Al spoedig komt de politie erachter dat het om een autobom gaat en besluit de stad te evacueren. De huurauto van de ontplofte auto staat op naam van Anders Behring Breivik.
Even later komt een man gekleed in politie-uniform met een boot naar het eiland Utøya. Daar is op dat moment een groep van een paar honderd jongeren aanwezig die deelnemen aan een jeugdkamp voor de sociaaldemocratische Noorse Arbeiderspartij. De ‘agent’ zegt dat hij aanwezig is voor een routinebezoek naar aanleiding van de ontplofte autobom in Oslo. Zodra een groot deel van de groep zich bij hem heeft verzameld, schiet hij als een wilde om zich heen. 69 jongeren overleven dit drama niet.
In de aangrijpende documentaire komen jongeren aan het woord die de kogelregen hebben overleefd. Wat hebben zij exact gezien en hoe hebben zij zichzelf in veiligheid kunnen brengen? Zij kropen allen door het oog van de naald. Ook familieleden van slachtoffers vertellen hun verhaal evenals hulpverleners die op die bewuste dag aan het werk waren.
Uitzending: donderdag 23 augustus tussen 22.30 en 23.30 uur.
Herhaling zaterdag 25 augustus tussen 23.45 en 00.45 uur.
Noot aan de redactie: Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Tamara de Kruijff, via tel: 035- 6718938 of tamara.de.kruijff@rtl.nl. Foto’s zijn op te vragen via fotoaanvraag@rtl.nl. U kunt daarnaast ook onze website www.rtlpers.nl bezoeken.
<< terug