RTL Z

LPF-financier Ed Maas verdacht van voorkennis

    
LPF-financier Ed Maas verdacht van voorkennis
LPF-financier Ed Maas verdacht van voorkennis
( LAATSTE UPDATE: Thu, 19 May 2005 23:20:27 GMT )
Het Openbaar Ministerie beschouwt vastgoedondernemer Ed Maas formeel als verdachte van handel met voorkennis.
OM onderzoekt LPF-financier Ed Maas

Eddy de Kroes

Dat verklaart VHS, de beursgenoteerde vastgoedonderneming waarvan Maas topman is. De financiële toezichthouder AFM stelde VHS woensdag op de hoogte van het besluit van het OM. Sinds begin dit jaar loopt er onderzoek naar de financiële handel en wandel van Maas.

Een foto gemaakt door oud-LPF-minister Hilbrand Nawijn: Ed Maas (midden) met toenmalig minister Roelf de Boer (l).

Volgens advocaat Oscar Hammerstein van Maas spitst de verdenking zich toe op de vraag in hoeverre zijn cliënt betrokken is geweest bij de transacties waarmee zakenpartner Eddy de Kroes enkele jaren daarvoor een belang van 10 procent in het vastgoedbedrijf wist op te bouwen. De Kroes stootte het belang vorig jaar weer af. De Kroes' naam werd twee jaar geleden ook al bezoedeld omdat bleek dat hij een celstraf die hij kreeg voor vleesfraude nooit heeft uitgezeten.

Onderzoek

Het functioneel parket in Den Haag, het onderdeel van het OM dat gespecialiseerd is in fraudezaken, wil niet aangeven om welke voorkenniszaak het specifiek gaat. Wel wil het kwijt dat er behalve Maas nog andere verdachten zijn. Om welke personen het gaat wil de woordvoerder niet zeggen. Het OM denkt het onderzoek pas na de zomer te kunnen afronden.

Betrouwbaarheid

De verdenking door het OM heeft ook gevolgen voor de opstelling van de AFM naar Maas. De financiële autoriteit stelde donderdag dat de betrouwbaarheid van de VHS-topman "niet meer buiten twijfel staat". Volgens de geldende procedure krijgt Maas nu de tijd om te reageren, legt een woordvoerder uit. "Dat moet eerder binnen enkele weken dan binnen enkele maanden gebeuren." Levert een reactie niet het gewenste resultaat op, dan kan dat volgens de AFM in het uiterste geval betekenen dat de persoon in kwestie moet vertrekken.

Koers

Maas ontkent iedere vorm van misbruik van voorwetenschap, zo verklaarde VHS. Ook van enig andere overtreding van relevante financiële regelgeving is volgens hem geen sprake. Hammerstein krijgt de indruk dat de AFM Maas doelbewust zoekt. "Eigenlijk was al sinds januari bekend dat Maas verdachte was, maar toch worden VHS en Maas nu weer gedwongen dat bekend te maken. De AFM weet dat dat de koers negatief beïnvloedt. Wij beginnen ons dan ook langzamerhand af te vragen of de AFM bezig is Maas doelbewust te beschadigen. Wij kijken nu of we daartegen stappen moeten ondernemen." Hammerstein denkt daarover vrijdag of direct na het weekeinde mededelingen te kunnen doen.

Boonstra

Over een mogelijke veroordeling van Maas maakt de advocaat zich geen zorgen. De uitspraak in de zaak-Boonstra sluit succesvolle vervolging eigenlijk uit, meent Hammerstein. De oud-topman van Philips werd eind vorig jaar na een langslepende zaak in hoger beroep vrijgesproken van de handel met voorkennis in aandelen Endemol.

 

Best gelezen artikelen

Best bekeken video's