RTL Z

Eerste overleg tussen curatoren DSB en gedupeerden

    
Eerste overleg tussen curatoren DSB en gedupeerden
Eerste overleg tussen curatoren DSB en gedupeerden
Tue, 17 Nov 2009 08:28:04 +0100( LAATSTE UPDATE: Tue, 17 Nov 2009 09:28:04 GMT )
Pieter Lakeman heeft dan toch zijn ultieme doel bereikt: DSB failliet, Scheringa van het toneel en eindelijk aan tafel met de curatoren, maar veel heeft het nog niet opgeleverd. Een overzicht.
Gedupeerden DSB mogen aanschuiven bij de curatoren: een verslag

Oriëntatie

De stichtingen die praten namens duizenden gedupeerden van DSB Bank hebben maandag voor het eerst gesproken met de curatoren van de bank. Het was nog slechts een "oriënterend gesprek'', zo erkende Pieter Lakeman van Stichting Hypotheekleed, een van de bekendste partijen die opkomen voor gedupeerden.

Belangen

Na het faillissement van DSB Bank vorige maand zijn meer dan tien partijen opgestaan die zeggen op te komen voor de belangen van de klanten van de bank. Zij richten zich op spaarders die hun geld deels of helemaal hebben verloren door het faillissement en op huizenbezitters die kampen met torenhoge schulden.

Klachten verschillend

In totaal waren er zes stichtingen bij het overleg aanwezig, zo meldden de curatoren. De curatoren hebben de vertegenwoordigers van de stichtingen duidelijk gemaakt dat de klachten van de mensen die naar eigen zeggen gedupeerd zijn alleen op individuele basis kunnen worden behandeld. In een faillissement is voor collectieve acties geen plaats, zo stellen ze. De curatoren zeggen ook dat de verschillen in de klachten ,,zeer groot'' zijn.

DNB

Stichting Hypotheekleed wil individuele schadeclaims indienen en collectieve acties starten. Lakeman richt zich zowel op DSB als De Nederlandsche Bank, de toezichthouder op het Nederlandse bankwezen. Lakeman wil voor het einde van dit jaar een dagvaarding naar De Nederlandsche Bank sturen. De belangen van de curatoren De curatoren publiceren dinsdag een eerste verslag met hun bevindingen over hoe het gesteld is met de boedel van DSB Bank. Zij moeten proberen zoveel mogelijk geld bijeen te halen om de concurrerende schuldeisers zoveel mogelijk af te betalen. Volgorde van betalen in een faillissement Over het algemeen gaat de Belastingdienst voor alles, samen met de bedrijfsvereniging en het personeel dat nu nog aan het werk is. Daarna komen de banken die onderpand hebben uitstaan onder hun lenningen. De gewone spaarders en de gewone schuldeisers, ook die met meer dan 100.000 euro spaargeld, kunnen waarschijnlijk een uitkering tegemoet zien van meer dan 90%. De bank had op het moment van faillissement een positief eigen vermogen van 250 miljoen euro en had nog veel bezit. Achteraan in de rij: gedupeerden en Dirk Voor de gedupeerden moet er dan nog worden gekeken of er geld beschikbaar is. Het blijft een raadsel waarom Lakeman DSB failliet wilde hebben. Nu staat zijn achterban bijna achteraan in de rij. De schikking die begin oktober is getroffen, geldt nu ook absoluut niet meer. Ombudsman Wabeke kan niets meer voor de gedupeerden doen. Eventuele toekomstige winst van de bank, beschikbaar voor de gedupeerden, zal ook niet meer worden gemaakt. Doorverkoop portfeuille De enige reden voor de curatoren om de gedupeerde huizenbezitters nog enigszins tegemoet te komen, is het feit dat de klanten van DSB dan op lange termijn gemakkelijker aan hun hypotheekverplichtingen zouden kunnen voldoen. De curratoren zouden dan de volledige hypotheekportefeuille voor meer geld, met minder verlies, van de hand kunnen doen. Alles kwijt De achtergestelde obligatiehouders kunnen uiteindelijk normaal gesproken helemaal naar hun geld fluiten, alhoewel zij misschien nog onder het Garantiestelsel tot 100.000 euro kunnen vallen. En de aandeelhouder, Dirk Scheringa, is waarschijnlijk ook alles kwijt.

Lees ook chronologisch:

©Erik Rezelman @ RTLZ.nl

 

Best gelezen artikelen

Best bekeken video's