RTL Z

Bescheiden herstel Nederlandse economie door export

    
Bescheiden herstel Nederlandse economie door export
Bescheiden herstel Nederlandse economie door export
Fri, 12 Feb 2010 12:31:00 +0100( LAATSTE UPDATE: Fri, 12 Feb 2010 13:31:00 GMT )
De Nederlandse economie is in het vierde kwartaal met 0,3 procent gegroeid ten opzichte van het derde kwartaal van 2009. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. De groei komt volledig tot stand dankzij de export

Jaarbasis

Op jaarbasis kromp de economie in het vierde kwartaal met 2,2 procent. Over heel 2009 is de economie met 4 procent gekrompen, berekent het CBS. Dat cijfer is conform de voorspelling van het Centraal Planbureau in december.

Banen

Bijna 147 duizend banen gingen verloren. Die daling neemt wel af, meldt het CBS. Er zijn vooral veel uitzendbanen verloren gegaan. Na correctie voor seizoeninvloeden is het aantal banen in het vierde kwartaal 0,2 procent lager dan in het derde kwartaal van 2009. Deze kwartaal-op-kwartaalkrimp is duidelijk lager dan in de andere kwartalen van 2009.

Export

In het vierde kwartaal van 2009 was het volume van de uitvoer van goederen en diensten 2,5 procent lager dan in hetzelfde kwartaal van 2008. Deze daling is veel kleiner dan in de voorgaande kwartalen. De relatieve verbetering betreft zowel de uitvoer van Nederlands product als de wederuitvoer. De invoer van goederen en diensten was 5 procent lager dan een jaar eerder. Vooral de invoer van duurzame consumptiegoederen en investeringsgoederen was lager.

Hoofdeconoom Michiel Vergeer: "Zonder de export zouden we nog steeds krimpen. Consumenten stellen grote bestedingen nog altijd uit en de investeringen van bedrijven ontwikkelen zich buitengewoon beroerd.''

Bouwsector

Veel sectoren lijken het dieptepunt wel min of meer te hebben bereikt. Dat geldt echter niet voor de bouw. ,,Die glijdt steeds dieper naar beneden'', aldus Vergeer. ,,Er wordt hoogstens nog gewerkt aan bestaande opdrachten; nieuwe projecten zijn er nauwelijks.''

Consument

Huishoudens hebben in het vierde kwartaal 2,6 procent minder besteed dan een jaar eerder. Deze daling is vrijwel gelijk aan die in de eerdere kwartalen van 2009. Vooral de bestedingen aan duurzame consumptiegoederen waren flink lager. Er werd aanzienlijk minder besteed aan woninginrichting en consumentenelektronica. Ook werden er minder nieuwe auto’s aangeschaft. De uitgaven aan horeca waren eveneens fors lager.

Duitsland

De groeicijfers lijken op die van Duitsland. Alleen kwam dat land een kwartaal eerder in recessie en krabbelde die economie ook een kwartaal eerder op. Het Duitse bureau voor de statistiek maakte over het vierde kwartaal een nulgroei bekend voor het vierde kwartaal.

Het gaat een beetje beter met onze economie
Extra uitzending met CBS-cijfers Nederlandse economie
Interview Michiel Vergeer (CBS): Historische krimp economie
Bescheiden groei economie in vierde kwartaal

©RTLZ.nl

 

Best gelezen artikelen

Best bekeken video's