Bankgaranties
Scholten wordt ervan verdacht dat hij als directeur onbevoegd bankgaranties ter waarde van in totaal 183 miljoen euro heeft getekend ten bate van de RDM-bedrijven van Joep van den Nieuwenhuyzen. De toenmalige havendirecteur zou in ruil daarvoor 1,2 miljoen euro aan steekpenningen hebben ontvangen.
Van de eens zo machtige Willem Scholten is anno 2010 niet veel meer over. Financieel zit hij aan de grond en het eerste jaar na zijn ontslag in 2004 is hij "de weg kwijt" geweest. De man die tot zes jaar geleden de touwtjes stevig in handen had in de Rotterdamse haven, raakte verslaafd aan antidepressiva waarvan hij suicidaal werd. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft niet eens beslag kunnen leggen op enig vermogen, "want dat heb ik niet" en legde daarom beslag op Scholtens pensioen.
Winsten terugkrijgen
Het OM maakt donderdag, wanneer het zijn strafeis uitspreekt, bekend hoeveel geld het van Scholten terugeist. Met ontnemingsvorderingen probeert justitie crimineel verkregen winsten terug te krijgen.
Egypte
Scholten ontkent dat hij aan het schandaal geld heeft overgehouden. Het bedrag van 1,2 miljoen euro dat Van den Nieuwenhuyzen naar hem overmaakte, zou zijn bedoeld voor een Egyptische zakenman die zou lobbyen voor de levering van duikboten van RDM aan de Egyptische marine. Van den Nieuwenhuyzen zou niet hebben gewild dat deze man geld kreeg voordat er resultaat was geboekt.
Bankgaranties
De bankgaranties gaf Scholten af als compensatie voor het feit dat RDM afzag van levering van onderzeeėrs aan Taiwan. Scholten meent dat Van de Nieuwenhuyzen die handel toch had doorgezet als hij niet was gecompenseerd. Scholten vreesde een Chinese boycot van de Rotterdamse haven als gevolg. De ex-havenbaron dacht ook dat de zakenman, die ook een goede bekende van hem was, de leningen die hij met de bankgaranties verkreeg, in het noodlijdende RDM zou stoppen.
RDM
Niets is echter minder waar, vindt het OM. "Het OM verdenkt Van den Nieuwenhuyzen ervan dat hij van alles met dat geld heeft gedaan, maar niet dat hij het in RDM heeft gestoken", zei aanklager Broekhuijsen. "Het geld is weg. 100 miljoen aan garanties is als sneeuw voor de zon verdwenen." In 2004 ging RDM failliet en kwam de rol van Scholten uit, waarna hij werd ontslagen als directeur van het havenbedrijf.
©RTLZ.nl
