RTL Z

Begrotingstekort 5 miljard kleiner dan gedacht

    
Begrotingstekort 5 miljard kleiner dan gedacht
Begrotingstekort 5 miljard kleiner dan gedacht
Wed, 15 Sep 2010 22:12:11 +0200( LAATSTE UPDATE: Thu, 16 Sep 2010 08:25:58 GMT )
Het begrotingstekort in 2011 lijkt wat mee te vallen en daalt naar 3,9%. Tegelijkertijd zal de economische groei volgend jaar ook lager uitvallen dan eerder gedacht.
Koninklijk Huis betaalt meer belasting
Kabinet snijdt verder in ambtenarenapparaat

Macro Economische Verkenning

Dat blijkt uit de cijfers van de Macro Economische Verkenningen (MEV) die op Prinsjesdag bekend worden, maar waarop RTL Nieuws woensdag de hand wist te leggen.

Economische groei

In de verkenningen doen de rekenmeesters van het kabinet voorspellingen over de toestand van de Nederlandse economie en overheidsfinanciën voor de komende jaren. De groei van de economie is minder dan eerder werd gedacht. Het Centraal Planbureau (CPB) ging eerder nog uit van een groei van 1,75 procent in 2011, maar heeft dat bijgesteld naar 1,5 procent. Wel verwacht het planbureau dat de inflatie in 2011 verder daalt naar 1,5 procent en dat de werkloosheid daalt tot 425.000 mensen. Eerder werd nog rekening gehouden met 465.000 werkzoekenden. Ingewijden bevestigen de cijfers.

Schattingen MEV samengevat

Overheidstekort

Nu   Juni 2010   
3,9%    4,7%  
Verschil: 5 miljard euro   

Economische groei

Nu   Juni 2010   
1,5%    1,75%  

Werkloosheid

Nu   Juni 2010   
425.000   465.000  
5,5%    6%  

Inflatie

Nu   Juni 2010   
1,5%    2%  

Bezuinigingen

Door maatregelen als een hogere accijns op een pakje sigaretten, bezuinigingen op de personeelskosten bij de overheid, snijden in het budget voor inburgering en subsidies voor bedrijven en een lagere kinderopvangtoeslag heeft het demissionaire kabinet al 3,2 miljard euro aan bezuinigingen ingeboekt voor 2011. Eerder werd verwacht dat het overheidstekort daardoor volgend jaar iets boven de 4% zou uitkomen.

Tekort is 1500 euro per Nederlander

Het demissionaire kabinet nam maatregelen na een motie van Tweede Kamerlid Wouter Koolmees (D66). Koolmees toonde zich woensdag tevreden over het nieuws dat het begrotingstekort komend jaar enigszins meevalt. ,,Maar het gaat in 2011 nog steeds om een tekort van 23 miljard. Dat is 1500 euro per Nederlander. Structurele hervormingen van onze economie zoals het verhogen van de AOW-leeftijd blijven daarom nodig. Anders betalen onze kinderen straks de rekening.''

Belastingen Koninklijk Huis

RTL heeft ook het belastingplan al dat op Prinsjesdag openbaar wordt. Daarin staat dat het Koninklijk Huis belasting moet gaan betalen bij schenkingen, omdat de successiewet wordt aangepast. Alleen schenkingen van de koningin aan haar troonopvolger zijn in de nieuwe regeling nog vrijgesteld. De andere leden van het Koninklijk Huis gaan, net als de andere Nederlanders, belasting betalen als ze iets krijgen of erven.

©RTLZ.nl

 

Best gelezen artikelen

Best bekeken video's