RTL Z

Koorddansen op de beurs in wankel evenwicht

    
Koorddansen op de beurs in wankel evenwicht
Koorddansen op de beurs in wankel evenwicht
Thu, 2 Jul 2009 16:52:32 +0200( LAATSTE UPDATE: Thu, 02 Jul 2009 16:52:32 GMT )
In de korte termijn grafieken zien we nog steeds een topformatie. Technische conditie lange termijn grafieken is nog steeds zorgwekkend.

Lees de column van Roelof Jan van den Akker

Column Roelof Jan van den Akker

AEX Index en de cruciale gap

In onze vorige column hebben we middels de uurgrafiek van de AEX Index laten zien dat de koersen consolideren boven de belangrijke korte termijn steun op 249/247 punten in een vlagformatie. Kenmerk van deze vlagformatie is dat de ingezette voorgaande dalende trend hervat gaat worden, eerste verzwakking bij een daling aan de onderkant van de vlag op circa 253 punten en een bevestiging met een slot onder de 249 punten. Zoals verwacht herstelden de koersen verder richting de 260 punten, met een hoogste koers gisteren op 261,44 punten. Binnen de vlagformatie is te zien dat koersen nog ruimte hebben richting de bovenkant van dit kanaal op circa 264 punten vandaag. We beschouwen de consolidatie boven de 249/247 als een topformatie zolang de recent gevormde gap tussen 263,14 en 264,28 punten niet gevuld gaat worden. Voor ons is dit een breakaway gap die het begin van een grotere daling aankondigt. Met het sluiten van de gap verdwijnt het korte termijn neerwaartse risico en nemen de kansen op een korte termijn uitbraak boven de 272 punten zienderogen toe.

Klik op de grafiek van de AEX om deze te vergroten

Hogere bodem wordt een zegen

De afgelopen weken hebben we vaak herhaald dat deze korte termijn topformatie met de daaruit vloeiende daling hoogstwaarschijnlijk zal leiden tot een hogere bodem rond de 230 punten van waar een nieuwe stijging kan beginnen vanuit het principe, twee stappen vooruit en één terug. Deze mogelijk en verwachte hogere bodem moet als een geschenk uit de hemel worden gezien als we naar de verontrustende technische conditie van lange termijn grafieken kijken.

Klik op de grafiek van de Dow Transportation Index om deze te vergroten

Dow Transportation Index is de achilleshiel

Nogmaals willen we wijzen op het belang van grafieken gedurende meerdere decennia. Juist deze grafieken vertellen het echte ‘verhaal’ van de markten en zorgen er voor dat beleggers zich niet mee laten slepen in de waan van de dag. In onze eerste columns signaleerden we dat het belang van deze index betreft de lange termijn trendmatige ontwikkelingen betreft aandelen. In één oogopslag zien we de problemen terug in de maandgrafiek van de Dow Transports. Allereerst de trendbreuk in september 2001 onder de 2.650 punten. De koers doorbrak daarmee een trendlijn vanuit de bodem in 1974, welke vele malen succesvol is getest. Een dergelijke doorbraak moet als zeer serieus worden genomen. Maar kijk wat er gebeurde nadat de witte trend lijn doorbroken werd onder de 2.650 punten, een neerwaartse versnelling naar een dieptepunt op 1.942 punten om van daaruit een terugtest van de voormalige weerstandslijn op circa 3.000 punten. Na deze terugtest in 2002 volgde een nieuwe scherpe daling om de uiteindelijke bodem pas in maart 2003 te maken op 1.918 punten. En wat zien we nu, weer een doorbraak van een trendlijn in januari van dit jaar onder de circa 3.075 punten gevolgd door een versnelling naar een laagste punt in maart op 2.134 punten. De koersen herstelden, om wéér naar de voormalige steunlijn terug te keren in mei en juni rond de 3.450 punten. Ook dit lijkt klassiek, een lagere top rond de voormalige weerstandslijn die weer gevolgd gaat worden door een nieuwe daling richting de solide horizontale steun op circa 2.000-1.900 punten in het maken van een belangrijke bodem.

Klik op de grafiek van de AEX maandgrafiek om deze te vergroten

Gevaarlijke maandgrafiek AEX Index

In de column ‘Signaleert de Coppock curve een lange termijn koopsignaal ?’ hebben we uitgelegd wanneer de lichten op groen staan voor een verder lange termijn koersherstel. Naast een bodem in de Coppock curve moet de koers ook boven het 12-maands gemiddelde sluiten en dit gemiddelde moet stijgen. Hoewel de Coppock curve bodemt beweegt de koers nog steeds onder het dalende 12-maands gemiddelde en deze lijn ligt deze maand op circa 280 punten. En kijk nu eens terug naar de periode 2001/2002. Ook toen zagen we de Coppock curve voorzichtig bodemen, maar de koersen deden niets anders dan een belangrijk lagere top maken rond het dalende 12-maands gemiddelde rond circa 530 punten om weer aan een volgende vernietigende daling te beginnen. Ook nu moeten we waken voor een vergelijkbaar scenario. Koersen kunnen al het hoogste punt van het jaar maken om aan de volgende daling te beginnen richting ten minste de maart dieptepunten op circa 195 punten, maar zeer waarschijnlijk lager. Het is juist deze gevaarlijke maandgrafiek die om een hogere bodem schreeuwt en daarmee de weg opent voor een duurzaam herstel tot in tenminste 2010. We blijven bij onze visie dat er pas sprake kan zijn van solide bodemvorming in aandelenmarkten wanneer de Dow Transportation Index de sterke horizontale steunzone 2.000 tot 1.900 punten succesvol weet te testen.

Roelof-Jan van den Akker is Senior technical analyst binnen ING Wholesale Bank en verantwoordelijk voor technische analyse binnen dit bedrijfsonderdeel en ING Financial Markets. Hij schrijft deze column op persoonlijke titel. Zijn technische analyse visie is geen rechtstreeks beleggingsadvies. Hij heeft geen posities in individuele aandelen of aandelenmarkten.

©Roelof-Jan van den Akker (ING) @ RTLZ.nl

  • Alles over de RTL Z Casinoportefeuille, beleggingclubs en de Hollands Glorie-index op onze speciale pagina over beleggen
  • Zie ook onze speciale columnpagina, met columns van Arnold Heertje, Nyenrode-professoren Tissen, Melse, Pheijffer en Keijzers én Mathijs Bouman
  •  

    Best gelezen artikelen

    Best bekeken video's