RTL Z

Gunstig klimaat voor obligatiefondsen

    
Tue, 27 Mar 2012 22:06:41 +0200( LAATSTE UPDATE: Tue, 27 Mar 2012 22:35:53 GMT )

Obligatiefondsen zijn weer in trek, signaleerde fondsenspecialist Morningstar deze week. Maar dat geldt niet voor alle fondsen. En hoe zijn de vooruitzichten? 

Goed jaar

De markt voor Europese obligatiefondsen is het jaar goed begonnen. Voor het eerst sinds juli 2011 is weer sprake van een netto instroom van beleggers richting vastrentende waarden, zo signaleerde Morningstar onlangs. Obligatiefondsen trokken in februari 12,5 miljard euro vers beleggerskapitaal aan en dat is de grootste instroom in deze beleggingscategorie sinds augustus 2010. Vooral fondsen die zich specialiseren in bedrijfsobligaties waren in trek. Is dit een tijdelijke opleving of is er sprake van een trend?

Kommer van Trigt, hoofd van het Renteteam van Robeco, herkent zich in het beeld dat Morningstar schetst. Ook hij ziet de belangstelling van beleggers voor vastrentende fondsen weer toenemen. Hij signaleert vooral een grotere interesse in meer risicovolle beleggingscategorieën, zoals highyield-obligaties (bedrijfsobligaties met een wat lagere kredietstatus). Ook fondsen die beleggen in staatsobligaties van eurolanden, zijn meer in trek. Van Trigt verwacht dat centrale banken zich voorlopig verruimend zullen blijven opstellen en de rentetarieven niet snel zullen verhogen. Dat is gunstig voor obligatiebeleggers. Immers, als de marktrente oploopt, daalt de koers van de obligatie omdat beleggers ter compensatie een hogere vergoeding willen ontvangen. Tot zover lijkt het klimaat voor obligaties gunstig.

Bedrijfsobligaties

Maar de ene obligatie is de andere niet, zegt Van Trigt: er zijn grote verschillen in kansen, risico's en rendement.  Vorig jaar zette hij met zijn team vooral in op bedrijfsobligaties: zowel het investment grade-segment (obligaties van bedrijven met de hoogste kredietrating) als highyield-obligaties. Bedrijfsobligaties zijn volgens hem nog steeds interessant. ?Ondanks de crisis is de winstgevendheid van bedrijven over het algemeen goed. Veel ondernemingen beschikken bovendien over een goed gevulde kas en ze hebben in dit onzekere klimaat niet te veel risico's genomen. Ze hebben zich niet schuldig gemaakt aan overinvesteringen en zich daardoor niet te diep in de schulden gestoken. Dat zijn gunstige factoren voor houders van bedrijfsobligaties.?

Van Trigt wijst er wel op dat het belangrijk is dat de groei bij bedrijven ? die op dit moment gematigd is ? niet wegvalt.

Italiaans staatspapier

Ook op het terrein van staatsobligaties valt volgens hem in bepaalde markten een aantrekkelijk rendement te behalen. Zo is hij sinds kort positiever over Italiaans staatspapier. ?Vorig jaar leek Italië tegen een fundingprobleem op te lopen. De kapitaalmarkt leek voor dat land te sluiten. Maar daarin is verandering gekomen sinds het aantreden van de regering onder leiding van Mario Monti. Daarnaast is het klimaat rond Italiaanse staatsobligaties verbeterd na de dubbele geldinjectie van de Europese Centrale Bank aan financiële instellingen. De rentetarieven zijn aantrekkelijk en bedragen nu circa 5 procent.?

De obligatiespecialist waarschuwt er wel voor dat het sentiment ook snel weer kan omslaan. ?Het is een vrij grillige markt." (Deze zin kan ook eventueel worden weggelaten. In de vorige zin geef ik nl. al aan dat het sentiment snel weer kan omslaan).

Dit vergt volgens hem daarom een actief onderhoud van de obligatieportefeuille, zodat bij een kentering in het sentiment tijdig kan worden uitgestapt. De rentetarieven van Duits en Amerikaans staatspapier zijn volgens Van Trigt op dit moment minder aantrekkelijk. Deze komen uit op circa 2 procent.

Spanje, Portugal en Ierland

Over staatsobligaties van Spanje, Portugal en Ierland ? die net als Italië met een hoge staatsschuld kampen ? is Van Trigt minder positief. ?Het rendement op Spaans staatspapier blijft achter ten opzichte van Italië. Ook zijn er zorgen over de economische situatie. De huizenmarktcrisis en de problemen met het bancaire systeem zijn nog niet voorbij. De begroting van Spanje staat er minder gunstig voor dan eerder werd gedacht en de werkloosheid is er nog steeds heel hoog.?

Iers en Portugees staatspapier is volgens Van Trigt slecht verhandelbaar. Dat brengt risico?s met zich mee, omdat het niet altijd mogelijk is om stukken te verkopen. In Portugal blijft economische groei uit en loopt de staatsschuld op. Dat baart Van Trigt zorgen. Over de Ierse economie bereiken hem bemoedigende signalen, maar vanwege de kleine obligatiemarkt mijdt hij Ierse staatsobligaties.

 

Best gelezen artikelen

Best bekeken video's