Bodemverontreiniging

Kosten opruimen drugsafval voortaan voor rekening overheid

Door RTL Nieuws · · Aangepast:
© @LFO_politie Kosten opruimen drugsafval voortaan voor rekening overheid
RTL Nieuws
Burgers of gemeenten die te maken krijgen met gedumpt drugsafval op hun land, kunnen die kosten vanaf volgend jaar grotendeels verhalen op de landelijke overheid.

Dat maakt het kabinet later vandaag bekend, melden bronnen aan RTL Nieuws. Eigenaars van de grond waarop drugs gedumpt wordt, draaien nu zelf vaak grotendeels op voor de kosten, ook als ze niets met de zaak te maken hebben. Het vorige kabinet maakte een subsidiepotje, maar daar zit maar een miljoen euro in. Bovendien keert het maximaal 25.000 euro per vervuiling uit. De werkelijke kosten zijn bijna altijd veel hoger.

Een meerderheid van de Tweede Kamer vroeg het kabinet daarom al eerder om meer geld uit te trekken om deze mensen tegemoet te komen.

Lees ook

Kosten opruimen drugsafval niet meer voor onschuldige grondeigenaar, als het aan Kamer ligt

Aan die oproep geeft het kabinet nu gehoor, zeggen ingewijden. Particulieren die te maken hebben met drugsdumpingen op hun grond, krijgen tot een bedrag van 200.000 euro alle opruimkosten vergoed.

Bodemverontreiniging

Gemeentes en andere decentrale overheden betalen voor de eerste 50.000 euro een eigen bijdrage van 50 procent, en krijgen daarboven, tot een bedrag van 200.000 euro, ook alle opruimkosten vergoed.

Wanneer er ook sprake is van ernstige verontreiniging van de grond of het water, neemt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat alle kosten op zich. Als ook een drugslab aangetroffen wordt, zullen de kosten zo veel mogelijk worden verhaald op de eigenaars daarvan.

Dumpingen

Illegale dumpingen van drugsafval zadelen burgers en decentrale overheden regelmatig met flinke problemen op. In 2021 trof de politie 208 dumpingen aan van chemisch drugsafval dat overblijft bij met name de productie van xtc.

Het betrof dumpingen van vaten en jerrycans vol chemicaliën in de natuur. Ook lozen criminelen troep in oppervlaktewater.

Lees ook

Brabantse politici bezorgd over dumpen drugsafval: 'Ons drinkwater loopt gevaar'

'Onschuldige burgers mogen hier niet voor opdraaien'

VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen is blij dat het kabinet de portemonnee trekt. "Hier heb ik heel lang om gevraagd. Goed dat het kabinet dit doet, want het kan niet zo zijn dat onschuldige burgers geconfronteerd worden met deze kosten."

De verruiming van het subsidiepotje gaat per 2023 in. In 2025 wil het kabinet met een heel nieuwe rijksregeling komen, waar ook deze kosten in worden meegenomen.

Deel artikel

Laatste video's van RTL Nieuws

  1. Shutdown in VS: 'Geen geld meer voor salarissen van ambtenaren'
    00:45
    RTL Nieuws

    Shutdown in VS: 'Geen geld meer voor salarissen van ambtenaren'

  2. Drone-incidenten overschaduwen EU-top Kopenhagen
    01:18
    Informele top over defensie

    Drone-incidenten overschaduwen EU-top Kopenhagen

  3. Politie vraagt om extra miljoenen: 'Staan wekelijks tussen de agressie'
    02:07
    350 miljoen per jaar

    Politie vraagt om extra miljoenen: 'Staan wekelijks tussen de agressie'

  4. Schoof niet bezorgd over vertrouwelijkheid ministerraad na boek Faber
    01:26
    Boek oud-minister

    Schoof niet bezorgd over vertrouwelijkheid ministerraad na boek Faber

  5. Pretpark Bommelwereld opent: weten jongeren wel wie Bommel en Tom Poes zijn?
    01:25
    Als je begrijpt wat ik bedoel

    Pretpark Bommelwereld opent: weten jongeren wel wie Bommel en Tom Poes zijn?