Grootste maritieme project ooit: kabinet laat vier fregatten bouwen bij Nederlandse scheepswerf
Het gaat om het grootste maritieme project ooit in Nederland. Eerder schreef Defensie in een brief rekening te houden met aanschafkosten voor de fregatten zelf van minimaal 2,5 miljard euro, en nog eens maximaal 2,5 miljard voor de bewapeningssystemen van de fregatten.
Volgens de bronnen kunnen de totale kosten die gemoeid zijn met de deal zelfs oplopen tot 8 miljard euro, zo zou blijken uit stukken die morgen voorliggen in de ministerraad.
Vloot beschermen
De schepen kunnen een complete vloot beschermen tegen vijandelijke dreigingen vanuit zee en uit de lucht. De nieuwe fregatten krijgen meerdere typen luchtdoelraketten.
Nederland heeft op dit moment vier luchtverdedigings- en commandofregatten, die zo’n twintig jaar in dienst zijn. Deze schepen werden vooral gebruikt in NAVO-verband en eerder ook voor anti-piraterijmissies. Ze worden vervangen door de nieuwe fregatten, die door Damen worden gebouwd.
De schepen moeten in het volgende decennium in gebruik worden genomen.
Duitse concurrent Damen vecht miljardenorder fregatten aan
Onderzeeërs
De kabinetsaankondiging komt op een saillant moment. Na veel vertraging neemt het kabinet half maart ook een besluit over de bouw van vier nieuwe onderzeeërs.
De aanbesteding daarvoor is nu bezig. Naast het Nederlandse Damen dingen ook twee buitenlandse bedrijven mee naar die opdracht. Dat leidde eerder deze week tot een oproep van een aantal provincies om die opdracht aan een Nederlands bedrijf te gunnen.
Met de bouw van de onderzeeërs zou ongeveer vier miljard euro gemoeid zijn.
Laatste video's van RTL Nieuws
- RTL Nieuws
Shutdown in VS: 'Geen geld meer voor salarissen van ambtenaren'
- Informele top over defensie
Drone-incidenten overschaduwen EU-top Kopenhagen
- 350 miljoen per jaar
Politie vraagt om extra miljoenen: 'Staan wekelijks tussen de agressie'
- Boek oud-minister
Schoof niet bezorgd over vertrouwelijkheid ministerraad na boek Faber
- Als je begrijpt wat ik bedoel
Pretpark Bommelwereld opent: weten jongeren wel wie Bommel en Tom Poes zijn?